江西省2024届九年级阶段评估(一)[1L R]英语(R)答案正在持续更新,目前2025-2026全国100所名校答案网为大家整理了相关试题及答案,供大家查缺补漏,高效提升成绩。
本文从以下几个角度介绍。
1、江西省2024九年级阶段测试卷
2、江西省2024九年级第一阶段
3、2024江西九年级阶段测评卷
4、2023-2024江西省九年级阶段性测试卷
5、江西省2024九年级第四次阶段测试卷
6、江西九年级2024阶段性测试
7、江西省2024九年级阶段测试卷答案
[1L R]英语(R)答案)
第5期“练练吧”参考答案3.far from4.crowded1.Remember to2.planning to1.most exciting2.(the)fastestUnit 15.close3.from:to;by coach3.earlier;happier4.the bestUnit 24.the fastest:the most expensive5.more interesting1.road2.accident5.much more comfortable than6.the most difficult3.except4.choice1.book2.park6.It took me:to walk 7.the same;as7.(the)most loudly5.classmates3.journey4.cost/price8.because of9.need to8.the most popularI.5.However6.outsideUnit 39.the largest10.stronger1.was late for2.all the timeII.1-5 GFAECModule 4 7K听力部分B)early and you can have more sleep.But it's alsoexpensive and crowded.Second,you can go byI.1-5 CAACBⅡ.6-10 BAAAC56.However57.journey /tripa lot more expensive and crowded.Second,youriding the shared bike.It is gaining popularityⅢL.11-15 BBBAC58.roads59.accidentscan go by riding the shared bike.It is popular inin China because many people think it's safer.260.crowded61.exceptChina now because many people think it'sIt is much cheaper and costs 1.5 yuan for half an16.farther17.forty /4062.closer63.costssafer.It is much cheaper and costs 1.5 vuan forhour.Moreover,you can see various'people18.underground19.breakfast64.outside65.parkinghalf an hour.You can see different people andand buildings on the streets along the way.But20.interestingVbuildings on the streets along the way.But itit is more time-consumings.You can just笔试部分66.special67.myselftakes more time than the underground.You canchoose the best way for yourself.L 21-25 BCCAD26-30 CDCBC68.because69.justjust choose the best way for yourself.II.31-35 CDADB36-40 CBABD70.found71.forYours.Li Hua41.He is a singer and an actor.72.robots73.makingLi HuaA Galaxy of Words and Phrases(词句荟苹):42.He is 49 forty-nine years old74.learning75.easierAdvanced Version(进阶版):L.recommendu.推荐:2.range y.在…范图内43.Yes,it did.VI.Possible versions:Dear Alice,浮动、变化:3.depend on取决于:4.distance n.44.At home,schools and in the parksBasic Version(基础版):There are two ways I'd like to recommend'距离:S.gain popularity受到欢迎:6.moreover45.Online celebritiesDear Alice.to go to school:taking the underground anda.此外:7.various a.各种各样的:&.timeⅡ.46-50 DAFCEI think the best ways to go to school areriding the shared bike.consuming ac.耗时的IV.taking the underground and riding the sharedFirst,you can go to school by underground.名师点评:两篇文章都包含了表格中的基本A)bikeIts price ranges?from 3 to 16 yuan depending信息,内容充实,行文流畅。但是进阶版的文51.(the)farthest52.classmatesFirst,you can go to school by underground.on'the distance.It's faster than going by bike.章使用了更多的精彩词江及短语,如various,,i53 booked54.heavierIts price is from 3 to 16 yuan.It's faster thanYou don't need to get up very early and youtime-consuming,gain popularity,depend on55.choicegoing by bike.You don't need to get up verycan have more sleep.But it's also a lot more使文章用词准确,且条理更加清晰
本文标签: